20 maja podczas Warszawskich Targów Książki zaprezentowana została seria „Monumenta Universitatis Varsoviensis”. O pracy nad jubileuszowym wydawnictwem opowiedzieli redaktorzy poszczególnych tomów – profesorowie Andrzej Kajetan Wróblewski, Waldemar Baraniewski, Tomasz Kizwalter, Piotr M. Majewski, Piotr Salwa, Marek Wąsowicz oraz przewodniczący zespołu Wojciech Tygielski. Każdy, kto chciałby zapoznać się z efektem ich kilkuletnich prac, może pobrać elektroniczne wersje publikacji, udostępnione przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.– Zastanawialiśmy się, na ile nasze wydawnictwo ma być monumentalne i koturnowe – wspominał początek prac nad serią prof. Wojciech Tygielski. – Teraz, gdy tomy są już gotowe, doszedłem do wniosku, że ta monumentalność i koturnowość jest pewną zaletą. Rzadko zdarza się taka okazja i taki bodziec popychający do działania, które pozwalają w sposób kompendialny podsumować obszerne i zróżnicowane dzieje tak ważnej instytucji – przekonywał przewodniczący zespołu redakcyjnego.

 

12 tomów, które już się ukazało, opowiada o historii uczelni od momentu jej powstania aż do 2015 roku, rozwoju nauk ścisłych i przyrodniczych, a także wybitnych uczonych, którzy swą pracą zbudowali prestiż UW. W serii ukazały się też portrety rektorów oraz polsko-angielski tom „Uniwersytet Warszawski i fotografia”. – Mamy nadzieję prowadzić naszą działalność wydawniczą dalej. „Monumenta Universitatis Varsoviensis” powinny się rozrastać – zapowiedział prof. Tygielski.

 

Seria, choć monumentalna w swej objętości, jest bardzo daleka od typowych wydawnictw encyklopedycznych i stanowi bardzo ciekawą literacko pozycję.  Składają się na nią teksty 273 autorów. W 6 tomach, w których zebrano sylwetki 333 wybitnych uczonych, znajdziemy nie tylko współczesne artykuły, ale też przedruki XIX- i XX- wiecznych biogramów. – Chcieliśmy pokazać ciągłość idei podejścia do nauki, która panuje na Uniwersytecie Warszawskim – mówił prof. Andrzej Kajetan Wróblewski. –  Jeżeli znaleźliśmy tekst ucznia o swoim wybitnym profesorze i był to tekst wartościowy, decydowaliśmy się go przedrukować. Jeśli znajdowaliśmy tekst ucznia tego ucznia, postępowaliśmy podobnie. Esej o profesorze Stefanie Pieńkowskim napisał w latach 50. Jerzy Pniewski, jego uczeń a później wybitny profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Esej o profesorze Pniewskim napisał Janusz Zakrzewski, jego uczeń, też wybitny uczony UW. Esej o profesorze Januszu Zakrzewskim napisał jego uczeń, obecny profesor Uniwersytetu prof. Jacek Ciborowski – opowiadał prof. Wróblewski. – To pokazuje tę ciągłość idei. Wybitni ludzie mieli wybitnych uczniów. Uniwersytet nie jest zbiorowiskiem przypadkowych osób – podkreślał profesor.

 

W przygotowaniu są kolejne tomy „Monumenta Universitatis Varsoviensis”, które podsumują rozwój nauk humanistycznych i społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz historię uczelnianych gmachów.