Księżyc w cieniu Ziemi

Drukuj

15 kwietnia po raz pierwszy od dwóch lat będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko obejrzą na żywo mieszkańcy zachodniej półkuli Ziemi, a my – dzięki ekspedycji projektu GLORIA, która będzie relacjonować przebieg zaćmienia – zobaczymy je przez internet.

 

Będzie to pierwsze z czterech kolejnych zaćmień występujących po sobie w półrocznych odstępach. Ostatni taki cykl (tetrada zaćmień) miał miejsce dekadę temu, następny zobaczymy dopiero w roku 2032.

 

Zespół astronomów projektu GLORIA, w którym Polskę reprezentuje Wydział Fizyki UW, będzie uczestniczyć w tym astronomicznym spektaklu w Sacsayhuamán – miejscu zamieszkiwanym przed wiekami przez Inków. Sacsayhuamán to megalityczny kompleks murów, znajdujący się na północnych obrzeżach peruwiańskiego miasta Cusco.

 

Astronomowie będą relacjonować zaćmienie przez internet, a widzowie przed komputerami zobaczą, jak Księżyc stopniowo wchodzi w cień Ziemi, zmieniając barwę swojej tarczy na coraz ciemniejszy, czerwony odcień. Kolor ten jest spowodowany przejściem światła słonecznego przez ziemską atmosferę, która zachowuje się jak soczewka, zakrzywiająca bieg światła. Działa również jak filtr, przepuszczając więcej światła czerwonego niż niebieskiego, co sprawia, że Księżyc podczas zaćmienia przybiera rudą barwę.

 

Współpracownicy projektu GLORIA będą również prowadzić obserwacje zjawiska na stoku wulkanu Teide na Wyspach Kanaryjskich. Faza całkowitego zaćmienia wystąpi podczas wschodu Słońca, stąd też cień, mierzącego aż 3750 m n.p.m. wulkanu, będzie skierowany w stronę chylącego się ku zachodowi Księżyca.

 

Więcej informacji o zaćmieniu i relacji na żywo

Zdjęcia zaćmienia Księżyca (2003 r.)