Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią według rankingu Perspektyw 2017. UW uzyskał 100 punktów w zestawieniu. Uniwersytet Jagielloński 99,9. Obydwu uczelniom przyznano ex aequo I miejsce w zestawieniu. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska z 86 punktami.

To osiemnasta edycja zestawienia. Od początku UW i UJ zajmują zawsze dwa pierwsze miejsca. Dziewięciokrotnie zwyciężył UW, siedmiokrotnie UJ, a dwa lata temu – tak jak w tegorocznej edycji – zwycięstwo przyznano ex aequo obydwu uczelniom. Ranking opiera się o dane dotyczące prestiżu, sytuacji absolwentów na rynku pracy, potencjału naukowego i efektywności naukowej, innowacyjności, umiędzynarodowienia.

Twórcy rankingu przygotowują także zestawienia dla poszczególnych kierunków studiów. Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w rankingach dotyczących 17 programów studiów, w tym wszystkich dotyczących kierunków ścisłych.

I miejsce przyznano uniwersyteckim kierunkom:

• archeologia,
  • filologie obce,
  • historia,
  • dziennikarstwo i medioznawstwo,
  • pedagogika,
  • politologia,
  • psychologia,
  • socjologia (WFiS),
  • stosunki międzynarodowe,
  • astronomia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • informatyka,
  • matematyka,
  • biologia,
  • geografia,
  • geologia.

Drugie miejsce przyznano UW w zestawieniach dotyczących jakości kształcenia na filologii polskiej, filozofii, socjologii (WSNSiR) gospodarce przestrzennej, prawie, ekonomii, finansach i rachunkowości, zarządzaniu, ochronie środowiska.