Historia miejsc ceremonialnych

Drukuj

26 kwietnia odbędzie się wykład pt. „Uczelniana przestrzeń ceremonialna“. To czwarte spotkanie w ramach cyklu wykładów „Uniwersytet Warszawy“.

W większości znanych uczelni są miejsca np. aule czy audytoria, w których odbywają się najważniejsze uroczystości akademickie oraz inne istotne wydarzenia. O historii tych miejsc na Uniwersytecie Warszawskim opowie Adam Tyszkiewicz z Muzeum UW.

 

Przed drugą wojną światową najważniejszym wnętrzem Uniwersytetu Warszawskiego było duże audytorium, które mieściło się na pierwszym piętrze Pałacu Kazimierzowskiego. W latach 1915-1939 odbywały się w nim inauguracje kolejnych lat studiów, uroczystości wręczenia tytułu doktora honoris causa, akademie i jubileusze oraz konferencje rektorów szkół wyższych. W sali wykładali wybitni uczeni. Kazimierz Michałowski prezentował wyniki pierwszych polskich wykopalisk nad Nilem, Jan Łukasiewicz wygłaszał odczyt o logice, a Marcel Handelsman opowiadał o zawiłych dziejach UW. W audytorium podejmowano gości z Polski i zagranicy np. Marię Skłodowską-Curie, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Herberta Hoovera oraz marszałka Francji – Ferdynanda Focha.

 

Przestrzeń ceremonialna uczelni mieściła się także w innych miejscach. Będzie można o nich usłyszeć podczas wykładu.

 

Spotkanie rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 16.30 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (Krakowskie Przedmieście 32). Do godz. 19.00 uczestnicy wykładu będą mogli oglądać ekspozycję muzealną. Wstęp na wykład i wystawę jest wolny.

 

Cykl wykładów znajduje się także w planie szkoleń dla pracowników na I półrocze 2017 r. pod hasłem „Historia i powstanie UW w świetle najnowszych badań”.