To już 17. audycja o uniwersyteckiej historii. 3 listopada o godz. 23.15 na antenie radiowej Jedynki można będzie posłuchać o dziejach Biblioteki Uniwersyteckiej.

Pierwsza biblioteka na Uniwersytecie Warszawskim została założona w 1767 r. przy Szkole Rycerskiej w Pałacu Kazimierzowskim. O tym, jak funkcjonowała i czy w dzisiejszym BUW-ie są jeszcze książki z tamtych lat opowie dr Robert Gawkowski, historyk z Archiwum UW.

Będzie też o problemach, z jakimi mierzyli się bibliotekarze z XIX w., i emocjach, jakie wywoływał budowany na dziedzińcu uniwersyteckim gmach BUW-u, który uroczyście otwarto w 1894 r. To w nim podczas II wojny światowej jako woźny pracował późniejszy noblista Czesław Miłosz.

– Razem z prowadzącą audycję Dorotą Truszczak opowiemy o dramatycznych chwilach BUW-u w czasie oblężenia Warszawy w 1939 r. i poświeceniu uniwersyteckich bibliotekarzy podczas Powstania Warszawskiego kiedy obok biblioteki powstawały groby zabitych – mówi dr Gawkowski.

Wspomniane zostaną też czasy budowy nowoczesnego gmachu na Powiślu i przenoszenia zbiorów do nowej siedziby.

Polskie Radio patronuje nadchodzącym obchodom 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.