Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na promocję książki Jiříego Friedla „Żołnierze banici. Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych w Czechach w 1945 roku”. W spotkaniu udział weźmie autor – dr hab. Jiří Friedl. Poprowadzi je dr hab. Piotr Majewski – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i wykładowca UW.

Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się 20 stycznia o godz. 16.45 w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w sali 125 (Krakowskie Przedmieście 26/28).

Jiří Friedl (ur. 1976) – pracownik naukowy Instytutu Historycznego Akademii Nauk Republiki Czeskiej (oddział w Brnie). Zajmuje się dziejami Polski oraz stosunków czesko/czechosłowacko-polskich w XX wieku. Jest autorem wielu opracowań naukowych, które ukazały się w Republice Czeskiej, w Polsce i innych krajach, m.in. „Češi a Poláci na Těšínsku 1945-1949” oraz „Na jednym froncie: czechosłowacko-polskie stosunki wojskowe 1939-1945”. Za wkład w dziedzinie badań i popularyzacji historii stosunków czesko-polskich otrzymał w 2011 r. Brązowy Krzyż Zasługi RP.