„Podróż fotograficzna wśród Kurdów. 40 lat historii w zdjęciach” to tytuł wystawy „Chrisa Kutschery”.

„Chris Kutchera” jest pseudonimem artystycznym pary francuskich dziennikarzy, którzy przez długie lata XX i XXI wieku fotografowali i pisali o Kurdach, podróżując po Kurdystanie (wszystkich jego częściach: irackiej, irańskiej, tureckiej i syryjskiej). Z czasem stali się ważnymi kronikarzami trudnej kurdyjskiej historii w jej wielu wymiarach. Spotykali się z przywódcami politycznymi i zwykłymi ludźmi, wraz z peszmergami (kurdyjskimi partyzantami) i koczownikami przeprawiali się przez góry. Ich przeżycia i zebrana wiedza stały się tematem cyklu reportaży, które ukazywały się we francuskiej prasie, a potem także w kolejnych publikacjach książkowych tłumaczonych na inne języki. Z czasem powstała również olbrzymia kolekcja zdjęć dokumentująca życie Kurdów w XX i XXI wieku. Jej istnienie stało się dla obojga z nich inspiracją do stworzenia internetowej biblioteki zdjęć Kurdistan-Photolibrary.org, która zajmuje się kolekcjonowaniem w elektronicznej formie materiału fotograficznego opowiadającego o historii Kurdów. Dziś przedstawia ponad 4 tys. zdjęć zarówno kurdyjskich, jak i zagranicznych fotografików. To wspaniałe archiwum, a zarazem galeria, jest dziś doskonałym przewodnikiem po zawiłych kolejach losu narodu, który dzięki swojej walce, trudom i wyrzeczeniom zdołał w ostatnich latach bardzo przybliżyć się do realizacji swych marzeń o niepodległości.

Ekspozycję przygotowały Uniwersytet Warszawski oraz Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI IO Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kuratorzy: Joanna Bocheńska (UJ), Dalzar Nashwan Saalem (UW).

Wystawa realizowana jest w ramach projektu badawczego finansowanego ze środków NCN „Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej”.

Wystawę można oglądać od 5 do 30 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Więcej informacjiwww.kurdishstudies.pl
www.chris-kutschera.com