Prof. Igor Jewłampijew z Instytutu Filozofii Uniwersytetu w Sankt-Petersburgu wygłosi trzy gościnne wykłady na Uniwersytecie Warszawskim:

1. „O niektórych rosyjskich źródłach filozofii F. Nietzschego (A. Hercen, F. Dostojewski, L. Tołstoj)” (1 czerwca, środa, godz. 17, dawny BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 205);

2. „Poemat o Wielkim Inkwizytorze w kontekście światopoglądu filozoficznego F. Dostojewskiego” (2 czerwca, czwartek, godz. 12, Instytut Filologii Rosyjskiej, ul. Szturmowa 4, sala 104);

3. „Idea nieklasycznej metafizyki w rosyjskiej filozofii początku XX wieku (S. Frank, M. Bierdiajew, L. Karsawin)” (3 czerwca, piątek, godz. 17, Instytut Filozofii, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala 109).

Wykłady prezentowane będą w języku rosyjskim, dostępne będą szczegółowe polskie ich streszczenia; dyskusja w językach polskim i rosyjskim.

Igor Iwanowicz Jewłampijew jest profesorem na Wydziale Filozoficznym Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego; specjalizuje się w historii filozofii, zwłaszcza historii filozofii rosyjskiej, także w antropologii filozoficznej i metafizyce, wiele uwagi poświęca pograniczom filozofii i literatury. Jest autorem licznych artykułów i książek, m.in.: „Historia metafizyki rosyjskiej XIX-XX wieku” (2000), „Historia filozofii rosyjskiej” (2002), „Artystyczna filozofia A. Tarkowskiego” (2001), „Filozofia człowieka w twórczości F. Dostojewskiego” (2012).