W tym roku przypada 90-lecie nawiązania polsko–egipskich stosunków dyplomatycznych i 80-lecie rozpoczęcia pierwszych regularnych badań archeologicznych prowadzonych przez prof. Kazimierza Michałowskiego w Edfu. Z tych okazji Zakład Egiptu i Nubii IA UW, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Muzeum Uniwersytet Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor” organizują wystawy.

 

Dwie wystawy prezentowane będą wspólnie w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedna z nich to przegląd historii polskich badań w Egipcie: „Nie tylko piramidy… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie”. Wiele spośród prezentowanych tam stanowisk było badane przez misje działające pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

 

Druga wystawa poświęcona jest stosunkom dyplomatycznym między oboma państwami „Polska–Egipt w 20-leciu międzywojennym. 90 rocznica nawiązania polsko–egipskich stosunków dyplomatycznych”. Wystawy prezentowane będą w budynku dawnego BUW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Ich wernisaż odbędzie się 12 czerwca o godz. 11. Będzie je można oglądać do połowy lipca.

 

Osobna, trzecia wystawa poświęcona jubileuszowi badań w Edfu prezentowana będzie w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32. Będzie tam można zobaczyć również zabytki pozyskane podczas tych wykopalisk znajdujące się na co dzień w depozycie w Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawę „Zaczęło się w Edfu… 80 lat polskiej archeologii w Egipcie” zainauguruje wernisaż 12 czerwca o godz. 12.

 

Wystawy towarzyszą konferencji „Polacy nad Nilem 2016/2017”.

 

Wstęp wolny.