„Widoki na przyszłość” to cykl debat, w którym eksperci i ekspertki wywodzące się ze środowiska Uniwersytetu Warszawskiego toczą dyskusję o przyszłości Polski i świata – o przyszłości rynku pracy, wpływie zmian klimatycznych na Polskę, rewolucji sztucznej inteligencji czy tym, jak będą wyglądały uniwersytety jutra.

Debata pt. „Przyszłość (bez) pracy. Rynek pracownika czy technologiczne bezrobocie?” zainauguruje cykl „Widoki na przyszłość”.

Rynek pracy w Polsce podlega radykalnym zmianom. Spadające bezrobocie, stabilny wzrost gospodarczy i procesy demograficzne sprawiają, że coraz częściej mówi się o „rynku pracownika”. W największych miastach bezrobocie oscyluje wokół poziomu pełnego zatrudnienia, pensje rosną, a coraz więcej pracodawców narzeka na „brak rąk do pracy”. Dla pracowników to dobre wieści – czy jednak aby na pewno? Równocześnie Polskę dosięgają zjawiska globalne: imigracja zarobkowa, zastępowanie miejsc pracy przez roboty i algorytmy, spadek tempa wzrostu produktywności czy coraz większe znaczenie pracy zdalnej. Jak te procesy wpłyną na życie polskich pracowników? Czy nowe technologie to w większym stopniu szansa, czy zagrożenie dla jakości i dostępności miejsc pracy? Pytania te są kluczowe dla dzisiejszych uczniów i studentów. Goście debaty spróbują na nie odpowiedzieć.

Paneliści: Paweł Kastory (Polska Rada Biznesu), dr hab. Renata Włoch (Instytut Socjologii, DELab UW), Rafał Woś (tygodnik „Polityka”). Zaproszeni eksperci: prof. Urszula Sztandar-Sztanderska (WNE UW), dr Janina Petelczyc (IPS UW), dr Justyna Pokojska (DELab UW), dr Piotr Ostrowski (IS UW, OPZZ), dr Mateusz Piotrowski (program Rynek pracy – instrukcja obsługi), Marcin Fiedziukiewicz (pracuj.pl), Anna Gromada (PAN). Moderator: Filip Konopczyński. Organizator: Klub Absolwentów UW. Partner debaty: Biuro Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów UW.

Spotkanie jest otwarte dla publiczności. Obowiązuje bezpłatna rejestracja: https://pazdziernikowa-debata-klubu.evenea.pl.

Debata odbędzie się 26 października w godz. 18.00-19.30 w czytelni Instytutu Germanistyki przy ul. Dobrej 55 (parter).