Kolejny wykład z cyklu „Oświeceniowa republika marzeń” organizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską i prof. Tadeusza Cegielskiego (Instytut Historii Sztuki UW) wygłosi prof. Jolanta Talbierska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Tematem spotkania będzie „Powołanie Akademii Sztuk Pięknych – niespełniona idée fixe Stanisława Augusta i rola królewskiego Gabinetu Rycin”.

Po objęciu tronu przez Stanisława Augusta jego kolekcjonerskie pasje i zainteresowanie sztuką przestały być prywatne, stając się państwowymi i monarszymi. W kraju nie istniało prawie życie artystyczne, brak było odpowiednich uczelni, a nieliczna garstka polskich artystów nie była w stanie podołać planom króla. Stąd potrzeba zatrudnienia artystów zagranicznych, którzy nie tylko potrafiliby wykonać bieżące zamówienia królewskie, ale także byliby zdolni wyszkolić kadrę młodych artystów krajowych. Tadeusz Mańkowski nazwał ten szeroko zakrojony program misją kulturalną, której związków należy się dopatrywać między innymi w idei powstania Akademii Sztuk Pięknych i z projektowanym przez Michała Mniszcha, doradcę króla do spraw nauki i kultury, Musaeum Polonicum oraz Universitas Scientiarum. Artystyczny mecenat Stanisława Augusta, o wymiarze mecenatu państwowego, którego jednym z głównych zadań stać się miało wykreowanie sztuki narodowej, potrzebował właściwego wsparcia. Wyjątkową rolę w tym programie miał odegrać królewski Gabinet Rycin, gdzie gromadzono rysunki artystyczne i architektoniczne, ryciny oraz ilustrowane rysunkami i rycinami woluminy. Obok funkcji reprezentacyjnej kolekcji monarszej odgrywał on istotną rolę jako zaplecze artystyczne dla zamkowej Malarni i Skulptorni, źródło wzorów i pomysłów sztuki europejskiej. Gabinet Rycin – mimo ogromnych strat poniesionych podczas II wojny światowej – jest dzisiaj jedyną kolekcją artystyczną Stanisława Augusta, która zachowała swój pierwotny wygląd.

Spotkanie odbędzie się 18 stycznia o godz. 18 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Kolejny wykład odbędzie się 8 lutego, dr Aleksandra Bernatowicz przedstawi sylwetkę dekoratora Łazienek Jana Bogumiła Plerscha.