W setną rocznicę urodzin Bohumila Hrabala BUW przygotowała wystawę fotografii „Magiczny świat Hrabala” prezentującą fotografie Ladislava Michálka – przyjaciela i nadwornego fotografa pisarza.

Prace Michálka to pełne napięcia i plastycznej złożoności fotografie. Artysta rejestrował na nich różne sytuacje, nastroje, uczucia. Michálek fotografował proces stopniowej przemiany Libni, dzielnicy, której pełno jest dziś już tylko w opowiadaniach Hrabala, zakątki, małe uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian libeńskich domów napisy reklamowe. Pomiędzy nimi znajdują się również fotografie ówczesnych osobistości kultury nieoficjalnej, Hrabala, Boudníka, Bondy’ego w przestrzeniach Kerska, gospody, lasu czy pociągu.

Organizatorami ekspozycji są Czeskie Centrum i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy).

Wystawa będzie prezentowana od 9 do 22 października 2014 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66 we foyer na III piętrze.

www.buw.uw.edu.pl