Trzecia edycja wydarzenia „Kultura Białoruska w Panoramie” organizowanego Katedrą Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Kulturalnym Białorusi w Warszawie odbędzie się 26-27 maja.

Uroczyste otwarcie wydarzenia odbędzie się 26 maja o godzinie 17.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55). W programie zaplanowane są między innymi spotkanie z dr. Tomaszem Samojlikiem, naukowcem Polskiej Akademii Nauk, a także autorem komiksów popularnonaukowych. Obszar badawczy, w którym specjalizuje się gość wydarzenia, jest też głównym tematem filmu, którego pokazem zakończy się pierwszy dzień Kultury Białoruskiej w Panoramie. „Królestwo” to dokument, który zamyka słynny cykl „Mikrokosmos”, „Makrokosmos” i „Oceany”. Film doskonale pokazuje wspólne polsko-białoruskie dziedzictwo, jakim jest Puszcza Białowieska.

W drugim dniu wydarzenia, 27 maja, w Centrum Kulturalnym Białorusi w Warszawie (ul. Królowej Marysieńki 66) odbędzie się spotkanie z Piotrem Całką, kierownikiem filii „Muzeum starych obrzędów oraz tradycji białoruskiej w Wietce”. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane białoruskie stroje ludowe, a także odbędzie się warsztat plecenia tradycyjnych pasów białoruskich. Wiktor Korbut opowie o znanych osobach urodzonych na Białorusi i miejscach z nimi związanych w Warszawie oraz o wybitnych polskich działaczach państwowych i kulturalnych w Mińsku. Wydarzenie zakończy się piknikiem białoruskim, na którym pojawią się tradycyjne placki ziemniaczane (draniki).

www.facebook.com/events

www.kb.uw.edu.pl