Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie oraz Warner Music Poland organizują spotkanie promocyjne nowej płyty CD „Roman Palester. Muzyka kameralna i fortepianowa”, a także portalu internetowego poświęconego postaci Romana Palestra. W programie jest także koncert Jakuba Tchorzewskiego.

Roman Palester (1907–1989) należał do najwybitniejszych kompozytorów swego pokolenia, po decyzji o emigracji w czasach stalinowskich i po podjęciu współpracy z Radiem Wolna Europa wprowadzono w PRL zapis cenzury na jego kompozycje, nie wolno też było o kompozytorze pisać. Mimo cofnięcia po latach tych zakazów, wybitna twórczość Palestra nigdy szerzej nie zaistniała w świadomości polskich melomanów. Rok 2017, w którym przypadnie 110. rocznica urodzin kompozytora, będzie okazją do zapełnienia tej luki.

Nowa płyta jest pierwszą monograficzną płytą z muzyką Romana Palestra na polskim i światowym rynku. Pomysłodawcą jej programu był pianista Jakub Tchorzewski, a w nagraniu udział wzięła także para skrzypków tworzących Duo Viennese: Paweł Zalejski oraz Monika Hager Zalejski.

Płyta została wydana przez Warner Music Poland – Polskie Nagrania, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami projektu była Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Polskie Radio – Program 2 oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Spotkanie odbędzie się 2 grudnia o godz. 17 w Sali Koncertowej Polskie Wydawnictwo Muzyczne – Oddział w Warszawie przy ul. Fredry 8.