We wrześniu 2017 roku odbędzie się Narodowy Kongres Nauki, podczas którego minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosi założenia do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Od października 2016 roku trwają w tej sprawie konsultacje ze środowiskiem akademickim.

Najbliższa konferencja zatytułowana „Ścieżki kariery i rozwój młodej kadry naukowej”, odbędzie się 26 i 27 stycznia w Katowicach. Dyskusja dotyczyć będzie studiów doktoranckich i staży podyplomowych. Uczestnicy rozmawiać będą o jakości doktoratów i habilitacji, zróżnicowaniu ścieżek kariery akademickiej oraz kryteriach uzyskiwania uprawnień do nadawania stopni naukowych. Rejestracja uczestników rozpocznie się w pierwszej połowie stycznia.

W radzie programowej Narodowego Kongresu Nauki są przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego: prof. Maciej Duszczyk, prorektor ds. naukowych; dr Marek Cygan i prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki; dr hab. Natalia Garner z Wydziału Filozofii i Socjologii; prof. Michał Królikowski z Wydziału Prawa i Administracji;  dr hab. Aneta Pieniądz z Wydziału Historycznego oraz prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego.

Więcej informacji znajduje się na stronie NKN.