Uniwersytet Warszawski zaprasza na międzynarodową konferencja naukową Jan Karski – pamięć i odpowiedzialność, która odbędzie się w dniach 5-6 listopada w Auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej.

Tematami paneli dyskusyjnych będą m.in.: dziedzictwo Jana Karskiego jako świadka Zagłady ‒ chrześcijanina odczuwającego za nią współodpowiedzialność, wpływ Holokaustu na cywilizację europejską, chrześcijaństwo wobec Zagłady, konsekwencje odrębnych pamięci totalitarnej opresji XX wieku na Zachodzie i na Wschodzie, stosunki polsko-żydowskie w czasie i po II Wojnie Światowej, podczas komunistycznych rządów i po 1989 roku, wpływ doświadczeń Zagłady na polską kulturę i pamięć, dziedzictwo Jana Karskiego w kontekście doktryny ONZ Responsibility to Protect – obowiązku ochrony ludności cywilnej i niesienia pomocy ofiarom ludobójstwa, wojen i czystek etnicznych.

Na konferencję można zarejestrować się tutaj.