Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii i jest fizykiem. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami Nagrodę Nobla za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło (LED). Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego prof. Shuji Nakamurze odbędzie się 10 maja o godz. 12 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Prof. Nakamura wygłosi także wykład „Invention of high efficient blue leds and future solid state lighting” w cyklu „Zapytaj fizyka”. Odbędzie się on 11 maja o godz. 18.15 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki przy ul. Pasteura 5. Więcej informacji o wykładzie.