Czwarta konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej” poświęcona będzie pamięci o doświadczeniu transformacji w krajach postsocjalistycznych. Jej tytuł to „Doświadczenie i pamięć transformacji. Lata 1989-91 w perspektywie historii mówionej”. Pierwszego dnia konferencji wystąpienia wprowadzające wygłoszą James V. Werstch (Washington University in St. Louis) oraz Michael Bernhard (University of Florida) i Jan Kubik (Rutgers University). Dwa z konferencyjnych paneli poświęcone będą refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością historii mówionej w Europie Środkowej i Wschodniej. Uczestniczyć w nich będą uznani badacze reprezentujący zachodnio- i wschodnioeuropejską szkołę oral history, m.in. Lutz Niethammer (Imre Kertész Kolleg Jena), Alexander von Plato (Fern Universität Hagen), Luisa Passerini (European University Institute) czy Irina Sherbakova (Memoriał). Poszczególne sesje konferencyjne skupiać się będą na związkach między pamięcią zbiorową a indywidualną, pamięci pokoleniowej, wspomnieniach zmian ekonomicznych.

Spotkania przygotowały: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Imre Kertész Kolleg Jena, Instytut Socjologii UW oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN.

Wstęp jest wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne (polski – angielski).

Konferencja odbędzie się 6-8 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66.

www.genealogies.enrs.eu