Prof. Maciej Lewenstein jest fizykiem teoretycznym specjalizującym się w optyce kwantowej, fizyce silnie skorelowanych układów zahaczającej o fizykę statystyczną, fizyce układów nieuporządkowanych, informatyce kwantowej i zastosowaniu fizyki w psychologii i socjologii. Studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Potem pracował w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz w Universitat Essen. Współpracował z laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – prof. Roy’em Glauberem. Jest współautorem ponad 500 artykułów naukowych z ponad 23000 cytowaniami.

W uznaniu dla dorobku prof. Macieja Lewensteina Uniwersytet Warszawski nada mu tytuł doktora honoris causa.

Uroczystość odbędzie się 26 września o godz. 12 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.