Prof. Elhanan Helpman należy do grona najwybitniejszych światowych i najczęściej cytowanych ekonomistów. Jego publikacje w istotny sposób zmieniły postrzeganie przyczyn oraz skutków międzynarodowej wymiany handlowej, polityki handlowej, działalności przedsiębiorstw międzynarodowych, a także wzrostu gospodarczego w warunkach gospodarki otwartej. Profesor jest jednym z twórców nowej teorii handlu zagranicznego, ekonomii politycznej polityki handlowej oraz endogenicznej teorii wzrostu, które podkreślają znaczenie korzyści skali oraz znaczenie niedoskonałej konkurencji. Ponadto profesor jest zasłużonym działaczem w dziedzinie życia publicznego, w tym także w zakresie odbudowy polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych i gospodarczych oraz transformacji polskiej gospodarki na początku lat 90. XX w. Profesor uhonorowany został prestiżowymi nagrodami, m.in. nagrodami Bernhama-Harmsa, Erwina Plein Nemmersa, Onassisa, Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej czy też Uniwersytetu Northwestern. Uniwersytet Warszawski będzie gościł profesora z okazji nadania doktoratu honoris causa.

Uroczystość odbędzie się 8 czerwca o godz. 12 w Pałacu Kazimierzowskim przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.