Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Artibus Mundi przygotowały konferencję naukową „Decoration of Hellenistic and Roman buildings in Cyprus. Residences at Nea Paphos and other cities of the region”.

Konferencja jest częścią cyklu „Nea Paphos – Polish excavations of the residential quarter of the ancient city”, czyli wydarzeń naukowych związanych z badaniami polskiej misji archeologicznej, która pracuje na znajdującym się na liście UNESCO stanowisku Nea Pafos już od ponad 50 lat (więcej informacji o cyklu pod tym linkiem).

Głównym celem konferencji jest prezentacja wyników badań nad systemem dekoracji budynków odkrytych przez misję Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w powiązaniu z wiedzą specjalistów w zakresie poszczególnych kategorii dekoracji. Intencją organizatorów jest zainicjowanie szerszych dyskusji i studiów oraz porównanie znalezisk misji polskiej do tych pochodzących z innych stanowisk.

Wystąpienia będą wygłaszane w językach angielskim i francuskim. Wstęp na spotkania jest wolny.

Konferencja odbędzie się 10–11 marca (inauguracja 10 marca o godz. 10) w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pałacu Staszica przy Nowym Świecie 72 w Warszawie.