„Europa jako źródło cierpień? Skrajna prawica i ksenofobia w Europie” to tytuł debaty organizowanej przez fundację im. prof. Bronisława Geremka. To już trzecie spotkanie. Tym razem poświęcone ono będzie Europie Zachodniej. Moderatorką dyskusji będzie Ewa Wanat – redaktorka naczelna Polskiego Radia RDC. W panelu wezmą udział:

• Mathhew Feldman – Uniwersytet Teesside. Profesor, jeden z dyrektorów Centrum Studiów nad Faszyzmem, Post-faszyzmem i Antyfaszyzmem.  Autor wielu publikacji, m.in. raportu: „Anty-Muzułmańska mowa nienawiści i skrajna prawica (2013)”.
  • Frank Richter – teolog katolicki. Dyrektor Saksońskiego Instytutu Edukacji Politycznej. W 1989 r. współtworzył inicjatywy przeciwko ustrojowi politycznemu NRD. Organizator dialogu z ruchem Pegida. W 2014 r. stał się znaną postacią w wyniku kontrowersyjnej decyzji o jednorazowym udostępnieniu pomieszczeń instytutu na potrzeby konferencji prasowej sympatyków ruchu Pegida.
  • Paul Scheffer – filozof. Profesor studiów europejskich Uniwersytetu Tilburg. Publikował m.in. w „Die Zeit”,  „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Le Monde des Debats”, „El Pais”, „Politiken”, „Tagesanzeiger”. Były korespondent w Warszawie. W Polsce ukazała się jego książka: „Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym”.

Spotkanie odbędzie się 5 marca w godz. 18:00-19:45 w Bibliotece Uniwersyteckiej.