Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie i Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP zapraszają na wystawę ze zbiorów BUW „Czytaj i osądź czystym sercem” zorganizowaną w ramach ogólnopolskich obchodów 500 lat Reformacji.

Marcinowi Lutrowi zawdzięczamy bodaj największy ferment intelektualny nowożytnej Europy. To jego idee i myśli wezwały na barykady teologów i moralistów, satyryków i filozofów, prostych duchownych i literatów. Słowo stało się nie tylko źródłem indywidualnej kontemplacji i namysłu, ale także jedną z groźniejszych broni, umożliwiających bezpardonowy atak, surową krytykę i szeroko zakrojoną akcję afirmatywną. Biblioteka, gromadząc słowo drukowane i pisane wsparte rycinami i drukami ulotnymi, jest jednym z miejsc prezentujących autentyczny zasięg i różnorodność reformacji.

Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie prezentuje ponad 90 oryginalnych obiektów ze swoich historycznych i artystycznych kolekcji, zgromadzonych w gabinetach zbiorów specjalnych. Różnorodne aspekty związane z reformacją aż do XIX wieku są ilustrowane przez druki, rękopisy, muzykalia, ryciny i rysunki. Ich różnorodność przypomina tolerancję i werwę intelektualną Rzeczypospolitej Obojga Narodów i skomplikowane dzieje polityczne epok następnych, będących tłem dla życia religijnego i społecznego.

Wystawie będą towarzyszyły wykłady, warsztaty i oprowadzania przygotowane przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zespół kuratorów z gabinetów zbiorów specjalnych przygotował ponadto dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog wystawy opatrzony starannymi opisami, bibliografią, indeksem nazwisk i licznymi ilustracjami.

Ekspozycję można oglądać od 21 do 29 października w godz. 11–18 w sali im. S. B. Lindego na III poziomie BUW przy ul. Dobrej 56/66.

www.buw.uw.edu.pl