W czasie Powstania Warszawskiego walki toczyły się także o teren UW, gdzie stacjonowali Niemcy. Wtedy partyzantom nie udało się zdobyć budynków uczelni, ale 70 lat później każdy swobodnie może pracować lub studiować na UW albo go zwiedzać.

Co roku 1 sierpnia weterani i pracownicy UW spotykają się, by przypomnieć uczestników Powstania Warszawskiego. Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 11.00 przed tablicą poświęconą powstańcom (tuż za bramą główną UW).

Pod koniec czerwca tego roku Senat uczelni wyróżnił Medalem UW grupę bojową „Krybar” okręgu warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która podczas powstania walczyła o Uniwersytet. Z tej okazji Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały też książkę autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW „Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk”.