W 2016 r. Instytut Stosunków Międzynarodowych Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego obchodzi jubileusz 40-lecia działalności. By uczcić to wydarzenie, 5 grudnia organizuje jubileuszową uroczystość, której centralnymi elementami będą konferencja naukowa „Stosunki międzynarodowe w czasach globalnego kryzysu” oraz Widowisko teatralne „Konstytucja dla Europy 1831”.

Głównymi tematami konferencji „Stosunki międzynarodowe w czasach globalnego kryzysu” będą zagadnienia współczesnego ładu międzynarodowego w wymiarze regionalnym i globalnym oraz stan badań nad stosunkami międzynarodowymi w kraju i za granicą. Jako mówcy podczas konferencji wystąpią, obok badaczy z Instytutu Stosunków Międzynarodowych, znawcy problematyki międzynarodowej z innych ośrodków akademickich z Polski. Konferencja będzie więc stanowić okazję do refleksji nad kształtem współczesnego porządku międzynarodowego, zachodzących w nim dziś przemian, jak i kierunków jego przyszłego rozwoju. Konferencja przedstawi zarówno różnorodność tematyczną, jak i skalę badań prowadzonych w ramach obszaru badawczego nauki o stosunkach międzynarodowych. Konferencja rozpocznie się o godz. 12.30 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW.

Widowisko historyczne „Konstytucja dla Europy 1831” przygotowane przez Olgierda Łukaszewicza wraz z zespołem z Zrzeszenia Artystów Scen Polskich to kameralna wersja wielkiego, plenerowego widowiska historycznego zrealizowanego w lipcu tego roku u podnóża Zamku Ujazdowskiego. Jest oparte o projekt zjednoczenia Europy napisany przez Wojciecha B. Jastrzębowskiego zaledwie dwa miesiące po Bitwie pod Olszynką Grochowską, w której autor brał udział. Wersja kameralna na zaproszenie ISM będzie uwspółcześniona dzięki wypowiedziom polskich polityków zaangażowanych po 1989 roku we włączanie Polski do Unii Europejskiej, co było wówczas symbolicznie nazywane „powrotem do Europy”. Będzie to zatem oryginalny dialog historii ze współczesnością, dla którego kontekstem jest dzisiejsza sytuacja UE. Widowisko rozpocznie się o godz. 18.

Chęć udziału należy zgłosić (podając imię, nazwisko, rok studiów oraz wskazanie, czy zgłoszenie dotyczy konferencji, przedstawienia czy obu wydarzeń) na adres ismn(at)uw.edu.pl do 30 listopada. Liczba miejsc ograniczona.

www.pl.ism.uw.edu.pl