Tadeusz Kościuszko przez cztery lata (1765-1769) studiował w Szkole Rycerskiej. Pod okiem Adama Kazimierza Czartoryskiego, komendanta szkoły, ukształtował się jego charakter, zamiłowanie do inżynierii wojskowej, miłość do ojczyzny i zainteresowanie sztuką. Wspomnienie po najsłynniejszym kadecie było zawsze obecne w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Do postaci Kościuszki odwoływali się zarówno studenci Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, jak i stołeczni akademicy w I połowie XX w. W sercu Pałacu Kazimierzowskiego, w którym mieściła się Szkoła Rycerska, znajdują się poświęcone mu tablica pamiątkowa i popiersie.

15 października przypada 200. rocznica śmierci Kościuszki. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przygotowało z tej okazji uroczystość. Odbędzie się ona 14 października godz. 11 w Pałacu Kazimierzowskim przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Podczas spotkania wystąpi chór uniwersytecki.

www.muzeum.uw.edu.pl