„Czy diabeł może być zbawiony? I inne pytania Leszka Kołakowskiego” to tytuł debaty, która 24 października odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie to pierwsze w tym roku akademickim spotkanie z cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

Prof. Leszek Kołakowski, historyk filozofii i idei, filozof religii, był jednym ze współtwórców warszawskiej szkoły historyków idei i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Brał udział w wydarzeniach Marca ’68, za co odebrano mu prawo wykładania i publikowania, a w konsekwencji zmuszono do emigracji. Po wyjeździe na stałe związał się z Uniwersytetem Oksfordzkim. Za granicą prof. Kołakowski jest najbardziej znanym polskim filozofem. W jednej ze swoich książek napisał: „Gdy filozof dojdzie do końca drogi do mądrości, dowiaduje się rzeczy, jakie ludzie prości i mądrzy wiedzieli od zawsze”.

 

„Sala była niewielka, obliczona w najlepszym razie na dwadzieścia kilka osób. W seminarium brało udział czterdziestu paru, a może nawet ponad pięćdziesięciu studentów i studentek. Nie tylko filozofów, przychodzili też ludzie z innych wydziałów. Tłok był straszny. Profesor siedział w rogu, za biurkiem, założywszy nogę na nogę tak, że kostka spoczywała na kolanie. Cierpliwie słuchał referatów i głosów w dyskusji. Często bardzo spokojnym głosem mówił: «Przepraszam pana/panią, ale nie rozumiem. Czy chciał pan/pani powiedzieć, że…?» I nagle czyjaś w najlepszym razie nieskładna wypowiedź nabierała sensu” – wspominał Jerzy Niecikowski, uczeń profesora.

 

W debacie organizowanej w 90. rocznicę urodzin prof. Leszka Kołakowskiego wezmą udział: o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, autor książki „Więcej niż mit. Leszka Kołakowskiego spory o religię”; Zbigniew Mentzel, autor dwutomowego wywiadu z prof. Kołakowskim „Czas ciekawy, czas niespokojny”; Adam Michnik oraz dr Jan Tokarski, autor książki „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego”.

 

Początek spotkania o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp na wydarzenie jest wolny.