Brąz dla informatyków

Drukuj

20 maja w Marrakeszu zakończyły się finały XXXIX Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Drużyna z UW zdobyła brązowy medal.

Uniwersytet reprezentowała drużyna trzech studentów II roku Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW: Kamil Dębowski, Błażej Magnowski i Marek Sommer. Opiekunem drużyny jest prof. Jan Madey.

Studenci informatyki rozwiązali 9 z 13 zadań algorytmiczno-programistycznych przygotowanych przez organizatorów.

W mistrzostwach te same medale przyznawane są kilku drużynom. Oznacza to, że zespoły, które zajęły od 1 do 4 miejsca, otrzymały złote medale, od 5 do 8 miejsca – srebrne, a kolejne 4 drużyny – brązowe. Ostatecznie zespół UW zajął 12. miejsce na 128 drużyn reprezentujących najlepsze uczelnie informatyczne z 6 kontynentów.

Zwycięzcami mistrzostw zostali studenci z Narodowego Uniwersytetu Badawczego ITMO z Sankt Petersburga. Zespół rosyjski rozwiązał wszystkie 13 zadań, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii konkursu.

Tegoroczni brązowi medaliści przedłużyli międzynarodowe osiągnięcia studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. W latach 2003 i 2007 studenci UW byli zwycięzcami finałów, a od roku 2011 z każdych kolejnych finałów przywożą medale.

Sponsorem drużyny jest PKO Bank Polski. Tegoroczni medaliści za swoje osiągnięcia otrzymają stypendia Uniwersytetu Warszawskiego ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Wyniki mistrzostw dostępne są na stronie ICPC.