3 marca w radiowej Jedynce odbyła się kolejna audycja o historii UW. Tym razem cała uwaga zwrócona była na kobiety związane z Uniwersytetem.

 

Dziś wśród studentów UW, na różnych poziomach kształcenia, jest więcej kobiet niż mężczyzn. Proporcje układają się obecnie tak: 65% kobiet do 35% mężczyzn. Kiedyś zamiast proporcji były raczej dysproporcje, o wiele bardziej wyraźne na korzyść tej drugiej grupy. Pierwsze studentki przestąpiły próg Uniwersytetu Warszawskiego dopiero w 1915 roku.

 

A co z pracownikami? – Już w 1818 roku na posiedzeniu Rady Ogólnej UW zadecydowano, że w Instytucie Położniczym związanym z Wydziałem Lekarskim UW zostanie zatrudniona Anna Adelt. Była jak mówiono „babką położną”, ale nazwać ją wykładowcą, to uproszczenie – mówi dr Robert Gawkowski.

 

Historyk na antenie Polskiego Radia opowiadał o znanych studentkach, absolwentkach, wykładowczyniach oraz paniach, które otrzymały tytuł doktora honoris causa na przestrzeni prawie 200 lat istnienia UW.

 

– W audycji wykorzystaliśmy archiwalne nagrania głosów m.in.: Alicji Dorabialskiej, która była stażystką Marii Skłodowskiej-Curie, Eleonory Reicher, określanej mianem matki polskiej reumatologii, Marii Ossowskiej, wybitnej socjolog, Ireny Sendlerowej czy Marii Dąbrowskiej – wymienia Dorota Truszczak, prowadząca audycję.

 

Link do nagrania całej audycji dostępny będzie niebawem w zakładce 200 lat Uniwersytetu.

Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.