Artykuły naukowe na Infonie

Drukuj

Nowy serwis Infona ma być platformą komunikacji naukowej. Jest na nim dostępnych ponad dziesięć mln publikacji oraz narzędzia do grupowej pracy.

 

Na portalu Infona można przeglądać i zamieszczać swoje artykuły. Jest na nim ponad dziesięć mln publikacji, ponad siedem tys. czasopism i prawie czternaście tys. książek. Są to otwarte polskie treści naukowe oraz licencjonowane zasoby zagraniczne. Wielkość zgromadzonych w serwisie dokumentów to kilkanaście terabajtów.

 

– System Infona dostarcza narzędzi dostosowanych do potrzeb współczesnych naukowców, które pozwalają na łatwe i szybkie korzystanie z możliwości internetu, zarówno w obiegu publikacji, jak i współpracy oraz wymiany wiedzy – informuje Lidia Stępińska-Ustasiak z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

 

Serwis ułatwia badaczom pracę z publikacjami przez:

  • mechanizm wyszukiwania wzbogacony o podpowiedzi słów kluczowych,
  • tworzenie list publikacji „do przeczytania”,
  • ułatwienia w deponowaniu publikacji, w trakcie którego system rozpoznaje dziedzinę nauki i automatycznie klasyfikuje artykuł, rozpoznaje język i uzupełnia metadane artykułu, podpowiada słowa kluczowe,
  • Wirtualne Laboratorium Transkrypcji umożliwiające sprowadzanie zeskanowanych publikacji do postaci tekstowej.

System ułatwia komunikację i współpracę przez:

  • tworzenie profilu naukowca z funkcjami umożliwiającymi kontakt,
  • łatwe wyszukiwanie badaczy zajmujących się daną dziedziną,
  • samodzielne deponowanie treści,
  • tworzenie grup roboczych,
  • dzielenie się treściami i pracą grupową.

Naukowcy mogą prezentować w serwisie publikacje, wykłady w postaci wideo, materiały edukacyjne i rozprawy doktorskie, z których mogą korzystać badacze z całego świata.

 

System Infona powstał w czasie przedsięwzięcia SyNaT. Platforma, stworzona przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW wykorzystuje również rozwiązania opracowane przez partnerów projektu, w tym systemy: rozpoznawania mowy stworzony przez Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych, klasyfikacji dokumentów powstały na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz generowania słów kluczowych opracowany przez Politechnikę Warszawską. Narzędzia do wyszukiwania stworzone zostały przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, a Wirtualne Laboratorium Transkrypcji to rozwiązanie opracowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

 

Więcej informacji

www.infona.pl