Apel w sprawie Puszczy Białowieskiej

Drukuj

Rektorzy uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego i Politechniki Warszawskiej oraz prezes PAN zaapelowali o zaprzestanie wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej.

„Puszcza Białowieska jest bezcennym skarbem narodowym, rozpoznawalnym w całym świecie symbolem przyrody naszego kraju. Jest obiektem naszej dumy i dlatego z pełnym przekonaniem zabiegaliśmy – jako kraj – o wpisanie jej na listę Światowego Dziedzictwa. Zabiegaliśmy o to wszyscy zgodnie i z powodzeniem. Naszym obowiązkiem jest troska o zachowanie Puszczy Białowieskiej w jej unikatowym charakterze” – napisali naukowcy, którzy zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej.

 

Profesorowie sprzeciwiają się traktowaniu Puszczy jak zwykłego lasu: „Prowadzone w niej zabiegi gospodarcze mogą doprowadzić do nieodwracalnych szkód. Trzeba będzie czekać tysiące lat, by te rany się zabliźniły”. Przypominają, że Puszcza Białowieska to tylko 3,4% zasobów leśnych Polski. „Utrzymajmy ją w stanie, o którym zdecyduje sama przyroda” – napisali w dokumencie.

 

Autorzy apelu podkreślają, że „Naukowcy z całego świata będą ten stan badać, tak jak to robią od dziesięcioleci. Klimat się ociepla, zapewne świerka jest w Puszczy za dużo, pozwólmy naturze wymienić go częściowo na inne gatunki drzew. Usuwając martwe świerki z lasu o charakterze naturalnym, stanowiącym około połowy Puszczy Białowieskiej, dokonujemy gwałtu na najlepiej zachowanym lesie w Europie – pozostawiając je we fragmentach Puszczy odkształconej przez człowieka przyspieszymy jej powrót do stanu naturalnego”.

 

Pod apelem podpisali się: prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytet Warszawskiego i prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

 

5 lipca Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wezwał polskie władze do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej.