Uczestnicy „Hackathonu łamiącego bariery” 10–11 marca będą pracować nad wtyczką do filtrowania fałszywych newsów i aplikacją encyklopedyczną dotyczącą polskich kobiet nauki.

W „Hackathonie łamiącym bariery” programiści i humaniści połączą siły, aby przez 24 godziny pracować nad wspólnymi przedsięwzięciami: aplikacjami, bazami danych i oprogramowaniem komputerowym.

W turnieju organizowanym przez Laboratorium Cyfrowe Humanistyki oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki wezmą udział 44 osoby. – Zgłoszenia otrzymaliśmy zarówno od osób indywidualnych, jak i od zespołów programistycznych i humanistycznych. Z otrzymanych propozycji projektów wybraliśmy 15, które zostaną zaproponowane uczestnikom hackathonu – mówi Aleksandra Tokarska z Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

Uczestnicy maratonu zajmą się np. takimi tematami:

• wtyczka przeglądarkowa pozwalająca na filtrowanie fałszywych newsów,
  • polsko-niemiecki słownik wyrazów grzecznościowych,
  • baza danych, tłumaczenie terminologii wojskowej,
  • analiza słownictwa przyswajanego przez uczniów języka angielskiego,
  • aplikacja gromadząca dane z Wikipedii dotyczące polskich naukowców (pod kątem obecności kobiet w naukowym dyskursie),
  • cyfrowe Itinerarium Jana Dantyszka,
  • program pozwalający na przeszukiwanie internetowych komentarzy pod kątem słów kluczowych.