200 uniwersyteckich cytatów

Drukuj

Na zakończenie jubileuszowych wydarzeń przygotowaliśmy specjalną publikację, w której można znaleźć 200 wypowiedzi o Uniwersytecie i nauce.

Historia UW to suma uniwersyteckich biografii, a cytaty są podobno lepsze niż argumenty. Dlatego publikacja, która została przygotowana na zakończenie obchodów dwusetlecia Uniwersytetu Warszawskiego, to zbiór 200 wypowiedzi osób związanych z uczelnią: rektorów, profesorów, wykładowców, studentów i doktorów honoris causa.

 

Są wśród nich osoby powszechnie znane oraz postaci mniej rozpoznawalne, ale wcale nie mniej znaczące dla Uniwersytetu.

 

Najstarsze cytaty pochodzą z 1818 roku, gdy ustanowiony dwa lata wcześniej Królewski Uniwersytet Warszawski uroczyście inaugurował swoją działalność. Najnowsze zostały powiedziane lub napisane przed paroma tygodniami, jesienią 2016 roku.

 

Cytaty pogrupowano w kilku rozdziałach. Jest między innymi o Uniwersytecie jako ośrodku zdrowego rozsądku, który kieruje się własnymi zasadami, i o tym, jak wygląda UW na co dzień. Jest też o kształceniu, nauczycielach akademickich i dziedzinach nauki od A do Z. W subiektywnym zestawieniu nie mogło zabraknąć łyżki dziegciu – wypowiedzi o uniwersyteckich bolączkach.

 

Egzemplarze w wersji papierowej można odbierać w Biurze Prasowym UW (Pałac Kazimierzowski, pok. 11).

 

Na początek prezentujemy 4 spośród 200 cytatów.

 

„[…]”

.Nie ma standaryzowanej nauki. Standaryzowane mogą być i są kanapki z McDonald’s. – Marcin Kula

.Wiele osób na Uniwersytecie oczekuje od osób funkcyjnych – poczynając od rektora, przez dziekana, kończąc na dyrektorze instytutu – że dadzą im święty spokój, żeby mogli robić to, co lubią. I to jest prawda. Rolą rektora jest dać święty spokój Uniwersytetowi, żeby pracownicy robili to, co potrafią najlepiej. – Katarzyna Chałasińska-Macukow

.Prędzej komputery nas zabiją, niż matematyka zostanie zautomatyzowana. – Mikołaj Bojańczyk

.Chciałbym wam [studentom] uświadomić, że wy jesteście tu nosem, a my profesorowie – tabakierą, a nie odwrotnie, i macie prawo domagać się od nas bardzo wielu rzeczy. – Piotr Węgleński